Ločitev je ena izmed najtežjih življenjskih preizkušenj, saj prepleta čustvene bolečine, pravne zaplete in finančne skrbi. V tem občutljivem obdobju je pomembno imeti ob sebi strokovnjaka, ki vas vodi skozi pravne postopke, hkrati pa razume čustveno težo situacije in vse implikacije ločitve na ostalih področjih. Dober odvetnik za ločitev ne ponuja le pravnih rešitev, temveč zagotavlja tudi oporo in jasen pogled na vaše možnosti. Njegova naloga je, da vam pomaga razumeti zapletena pravna vprašanja, zaščiti vaše pravice in poskrbi, da bo postopek kar se da pravičen in učinkovit.
V kolikor ste se znašli v ločitvenem postopku (kjer se bo reševala tako razveza kot razmerja med starši in otroki, lahko tudi delitev premoženja in druge teme), vam svetujemo, da vas v postopku zastopa odvetnik za ločitve.
Morda še razmišljate o tem, ali pa ste že sprejeli odločitev o tem, da se želite od svojega zakonca ločiti. V obeh primerih je smiselno, da se kar se da hitro obrnete na odvetnika za ločitve in se z njim posvetujete o svoji situaciji. Pomembno je namreč, da celovito razumete svoj pravni in dejanski položaj. Morda vam bo odvetnik svetoval, da izvedete kakšno pomembno dejanje, ki ga bo v kasnejši fazi težko izvesti, ali da (če je to glede na situacijo primerno) nekaj časa še počakate. Nikar torej ne sprejemajte naglih odločitev brez, da poznate svoj pravni položaj.
Razveza zakonske zveze je povezana s številnimi pravnimi vprašanji. Ne gre torej (nujno) le za postopek razveze, temveč bo pogosto poleg same razveze (ki je kot take ni težko doseči), vzporetno potekal še kakšen drug postopek. Odvetnik za ločitve vam bo lahko o vseh povezanih postopkih celovito svetoval.
S postopkom ločitve so denimo povezana naslednja vprašanja:
v kolikor imata zakonca mladoletne otroke, vprašanje varstva in vzgoje, stikov ter preživljanja mladoletnih otrok;
v kolikor imata zakonca skupno premoženje, vprašanje delitve skupnega premoženja (s tem povezano tudi ugotavljanje, kaj je posebno premoženje vsakega zakonca);
v kolikor kateri izmed zakoncev ni sposoben lastnega preživljanja, vprašanje preživljanja zakonca;
vprašanje prepustitve stanovanja;
v primeru nasilja, morebitni postopki po Zakonu o preprečevanju nasilja v družini (npr. prepoved približevanja) in kazenski postopki;
določena dednopravna vprašanja (če imate npr. napisano oporoko, v katero je vključen zdajšnji zakonec, jo boste verjetno želeli spremeniti);
in še kaj…
Odločitev za postopek ločitve v praksi torej pogosto za seboj povleče številne druge postopke, na katere morate biti kar najbolje pripravljeni. Odvetnik za ločitev vam bo svetoval o vseh pomembnih aspektih, da boste lahko bolje razumeli svoj pravni položaj.
Kot opisano zgoraj, vam svetujemo, da se še pred začetkom formalnega postopka ločitve na sodišču, obrnete na dobrega odvetnika za ločitve, ki vam bo pojasnil vaš pravni položaj in vas bo tudi zastopal v postopku razveze zakonske zveze in morebitnih kasnejših povezanih postopkih glede delitev premoženja, varstva in vzgoje, stikov ter preživljanja otrok, ter ostalih zadevah.
Sam postopek ločitve bo nekoliko odvisen od tega, ali je razveza med zakoncema sporazumna ali ne, ter ali imata mladoletne otroke ali ne. Odvetnik za ločitev vam bo pojasnil vse implikacije ene in druge možnosti reševanja ločitve. V grobem obstaja možnost rešitve sporazumno ali pred sodiščem.
Do sporazumne ločitve pride v primeru, da oba zakonca soglašata z ločitvijo, ter da sta se sama dogovorila o varstvu in vzgoji otrok, njihovem preživljanju in stikih ter delitvi premoženja. V primeru sporazumne ločitve vložita oba zakonca skupaj sporazum o razvezi zakonske zveze na sodišče.
V kolikor zakonca nimata mladoletnih otrok, lahko razvezo dosežeta tudi pri notarju – tam se morata sporazumeti o delitvi skupnega premoženja, o tem, kdo od njiju ostane ali postane najemnik stanovanja, v katerem živita, in o preživljanju zakonca, ki nima sredstev za življenje.
Odvetnik za ločitev vam lahko pomaga pri usklajevanju in sestavljanju sporazuma.
V kolikor se zakonca ne moreta sporazumeti glede ločitve ali glede pridruženih vprašanj glede otrok, bo o tem odločalo sodišče. Postopek se začne z vložitvijo predloga za razvezo zakonske zveze, ki ga za vas na sodišče vloži odvetnik za ločitev. O razvezi odloča okrožno sodišče v nepravdnem postopku. Pravno podlago za odločanje predstavlja Družinski zakonik (DZ) in Zakon o nepravdnem postopku (ZNP-1).
Skupno premoženje zakoncev so vse premoženjske pravice, ki so bile pridobljene z delom ali odplačno med trajanjem zakonske zveze in življenjske skupnosti zakoncev oz. pridobljeno na podlagi in s pomočjo skupnega premoženja oziroma iz premoženja, ki iz njega izhaja.
Ob ločitvi je potrebno skupno premoženje, ki je nastalo tekom zakonske zveze, razdeliti. Prvi korak delitve je seveda določitev, kaj v skupno premoženje zakoncev sploh spada, v drugi fazi pa določiti deleže na skupnem premoženju in izvesti dejansko delitev. Po Družinskem zakoniku velja domneva, da sta deleža zakoncev na skupnem premoženju enaka. Vsak izmed zakoncev lahko zahteva, da sodišče ugotovi njegov večji delež na skupnem premoženju, vendar mora v tem primeru zakonec dokazati svoj večji prispevek k skupnem premoženju. Če zakoncu to uspe, lahko sodišče določi tudi različne deleže (npr. 60-40, 70-30,…).
Delitev skupnega premoženja se ne bo obravnavala v istem postopku kot razvezo zakonske zveze. Razveza se namreč rešuje po pravilih nepravdnega postopka, med tem ko se ugotavljanje obsega in deležev na skupnem premoženju ureja po pravilih pravdnega postopka. Sodišče bo v nepravdnem postopku izdalo sklep o razvezi ločeno od rešitve vprašanja skupnega premoženja. Sodišče se ne ukvarja s tem, ali je kater izmed zakoncev dejansko vložil tožbo glede skupnega premoženja ali ne. To je stvar zakoncev, ki želita urediti skupno premoženje.
Odvetnik za ločitev vam bo pojasnil, ali in v kateri fazi je smiselno sprožiti še postopek za delitev premoženja (hkrati s predlogom za razvezo zakonske zveze ali kasneje).
V primeru, da imata zakonca ob razhodu mladoletne otroke, bo sodišče odločalo o dodelitvi otrok v varstvo in vzgojo, o stikih in o preživnini. Nujen del postopka (razen v ozko določenih izjemah) je predhodno svetovanje na Centru za socialno delo, ki se ga morata udeležiti oba starša. Zapisnik predhodnega svetovanja je nujna priloga predlogu za začetek postopka na sodišču.
Sodišče lahko dodeli otroke v varstvo in vzgojo bodisi le enemu od staršev, bodisi obema staršema skupaj (t.i. skupno starševstvo). V preteklosti je veljalo, da je bila določitev skupnega starševstva možna le, kadar sta s tem soglašala oba starša – danes pa je položaj drugačen, saj lahko sodišče določi skupno varstvo in vzgojo vedno, kadar oceni, da je to v največjo korist mladoletnih otrok.
Pomembno vprašanje, ki ga je potrebno rešiti, so tudi stiki. Vsak starš ima pravico do stikov s svojim otrokom, v primeru, da je otrok dodeljen v varstvo in vzgojo drugemu staršu. Obseg in pogostost stikov pa sta odvisna od konkretne družinske situacije.
Vsak starš ima dolžnost preživljati svojega otroka. Višina in razporeditev preživnine med starša je odvisna na eni strani od potreb otroka in na drugi strani od premoženjskih zmožnosti vsakega izmed staršev.
Odvetnik za ločitev vam bo pojsnil, kakšne so vaše pravne možnosti in obveznosti v zvezi z mladoletnimi otroki.
Družinski zakonik določa tudi pravico do preživnine zakonca, ki nima zadostnih sredstev za preživljanje. Družinski zakonik določa, da nepreskrbljeni zakonec, ki nima sredstev za preživljanje in brez svoje krivde ni zaposlen, lahko od drugega zakonca zahteva preživnino v postopku za razvezo zakonske zveze, lahko pa tudi s posebno tožbo, ki jo mora vložiti v enem letu od pravnomočno razvezane zakonske zveze.
Sodišče zahtevek za preživnino zavrne, če bi bilo plačilo preživnine zakoncu, ki zahteva preživnino, glede na vzroke, ki so pripeljali do nevzdržnosti zakonske zveze, krivično do drugega zakonca, ali če je zakonec, ki zahteva preživnino, pred ali med postopkom za razvezo zakonske zveze ali po razvezi storil kaznivo dejanje zoper drugega zakonca, otroka ali starše drugega zakonca.
Odvetnik za ločitve vam bo lahko pojasnil, ali v vašem konkretnem primeru pride preživljanje zakonca v poštev (bodisi preživnina za vas ali za bivšega zakonca).
Mediacija je eden od načinov reševanja sporov, ki se pojavijo med ločitvenim postopkom. Mediacija je lahko dobra možnost, ker zakonca v okviru mediacije rešita vsa odprta vprašanja – tako glede otrok, kot glede premoženja, preživljanja, itd. S tem si zakonca lahko prihranita dolga leta na sodiščih in visoke stroške vseh teh postopkov.
Seveda pa mediacija ni vedno možna, niti ni v vseh primerih dopustna – mediacije se namreč ne sme izvesti, kadar je v zakonu prisotno nasilje. Odvetnik za ločitev vam bo pojasnil in svetoval, ali je mediacija v vašem primeru smiselna in primerna.
Ločitveni postopek je večplasten in pogosto čustveno naporen proces, ki zahteva tako pravno kot osebno podporo. Dober odvetnik za ločitev ni zgolj pravni strokovnjak, temveč tudi vaš zaveznik pri ohranjanju jasnega pogleda in zaščiti vaših interesov. Z njegovo pomočjo lahko ta zahtevni proces opravite premišljeno in zanesljivo, hkrati pa poskrbite, da so zaščitene vaše pravice.
Ne odlašajte s pridobitvijo pravnega nasveta, saj vam pravočasno in ustrezno ukrepanje lahko prihrani veliko stresa ter zagotovi boljšo pripravo na novo življenjsko poglavje.
V primeru, da potrebujete pravni posvet povezan s postopkom ločitve, se obrnite na našo odvetniško pisarno v Ljubljani.