Posebno področje odškodninskega prava, s katerim se ukvarjamo v Odvetniški pisarni Križanec, je področje odškodnin za prometno nesrečo. Vsak udeleženec v prometni nesreči (ne glede na to, ali gre za voznika, sovoznika, potnika, pešca, kolesarja), ki je utrpel v nesreči določeno škodo, je upravičen do odškodnine. Običajno ob prometnih nesrečah nastanejo lahke in hude telesne poškodbe (gre za nepremoženjsko škodo), seveda pa tudi materialna škoda.
Vsak voznik ima sklenjeno obvezno avtomobilsko zavarovanje, zato vam bo v primeru prometne nesreče odškodnino za nastalo škodo izplačala povzročiteljeva zavarovalnica.
Svetujemo vam, da se čim prej po nastali prometni nesreči obrnete na odvetnika, s katerim se boste dogovorili za prvi posvet, ki je v naši odvetniški pisarni brezplačen. Odvetnika lahko po telefonu pokličete tudi že takoj po prometni nesreči, da vam pomaga s koristnimi napotki i tem, kako nadalje postopati. Glede na okoliščine vašega konkretnega primera (ki so odvisne zlasti od obsega škode, vašega zdravljenja, itd.), vam bo odvetnik svetoval na kakšen način je najbolj smiselno postopati. Tako se boste z odvetnikom bodisi dogovorili, da se odškodninski zahtevek zaradi škode v prometni nesreči pripravi in naslovi na zavarovalnico takoj, bodisi da se počaka do zaključka vašega zdravljenja. Kljub povedanemu vam svetujemo, da s prvim posvetom pri odvetniku ne odlašate do zaključka zdravljenja. Odvetnik vam bo namreč že takoj dal koristne napotke, ki vam bodo na koncu zagotovili najvišjo odškodnino za prometno nesrečo.
V vsakem primeru vam predlagamo, da se pred vlaganjem kakršnih koli odškodninskih zahtevkov in pred sklenitvijo dogovora, bodisi s povzročiteljem škode, bodisi z njegovo zavarovalnico, posvetujete z odvetnikom. Odškodnina za prometno nezgodo je namreč lahko zelo visoka, kar pa bo v veliki meri odvisno od tega, kako dobro bo pripravljen in predstavljen zahtevek za uveljavljanje odškodnine. V kolikor se boste brez potrebnega znanja v postopek spuščali sami, bo vaš izkupiček na žalost lahko bistveno manjši.
Morda se sprašujete, če ste sploh upravičeni do odškodnine za prometno nesrečo. Do odškodnine ste upravičeni v vseh naslednjih primerih:
V kolikor ste v prometni nesreči utrpeli škodo, nikar ne oklevajte z odškodninskim zahtevkom. Odškodnina za prometno nesrečo vam pripada! Iz tega razloga imamo v zakonodaji določeno obvezno avtomobilsko zavarovanje – posledično pa vam bo odškodnino plačala zavarovalnica.
Za najbolj običajen in preprost primer gre, ko ste v prometni nesreči utrpeli določeno škodo, pa za povzročitev prometne nesreče niste krivi. Lahko ste bili v nezgodi udeleženi kot voznik, ki je v celoti ravnal pravilno in ni kršil predpisov, lahko pa ste bili v nesreči udeleženi kot sopotnik, ali drug udeleženec. V vsakem primeru ste upravičeni do odškodnine za prometno nesrečo.
Tudi povzročitelji prometnih nesreč, ki so utrpeli poškodbe, so v določenih primerih lahko upravičeni do odškodnine. To velja v primerih, ko ima voznik sklenjeno AO plus zavarovanje, ki krije telesne poškodbe voznika, povzročitelja prometne nesreče. V primeru smrti povzročitelja prometne nesreče, se odškodnina za prometno nesrečo običajno izplača njegovim svojcem.
Pri tem velja opozoriti, da je odškodnina lahko omejena s pogoji, ki so določeni z zavarovalno polico AO plus zavarovanja in splošnimi pogoji zavarovalnice, zato je smiselno, da pogoje vašega zavarovanja preuči odvetnik in vam svetuje, ali je odškodninski zahtevek smiseln ali ne. Na splošno pa velja opozoriti, da bo izplačilo zavarovalnine omejeno z zavarovalno vsoto (torej obstaja nek maksimum, ki ga lahko zahtevate, čeprav je vaša dejanska škoda morda večja).
POTREBUJETE POMOČ NA PODROČJU ODŠKODNIN ZA PROMETNE NESREČE?
V kolikor ste udeleženi v prometni nesreči, v kateri je nastala samo manjša materialna škoda, si z drugimi vpletenimi vozniki izmenjajte osebne podatke ter izpolnite in podpišite evropsko poročilo o prometni nesreči. Tudi sicer vam svetujemo, da evropsko potrdilo o prometni nesreči izpolnite ob vsaki prometni nesreči, saj boste na podlagi evropskega poročila laže uveljavili povrnitev škode.
V kolikor ne gre za neznatno prometno nesrečo vam svetujemo, da po prometni nesreči nemudoma pokličite policijo. Policijski zapisnik o prometni nesreči je pomemben dokaz v postopku z odškodnino za prometno nesrečo.
V kolikor so bile ob prometni nesreči prisotne priče, vam svetujemo, da osebe, ki so nesrečo dobro videle, zaprosite da ostanejo na kraju do prihoda policije. Policija bo od prič pridobila izjave o tem, kaj so videle in njihova opažanja povzela v policijskem zapisniku o prometni nesreči.
V kolikor imate pri sebi mobilni telefon, kamero ali fotoaparat, vam svetujemo, da naredite nekaj fotografij in posnetkov kraja nezgode, avtomobilov in morebitnih poškodb. Navedeno ni nujno, lahko pa predstavlja koristen dokaz v kasnejšem postopku.
Odškodnina za prometno nesrečo je v veliki meri odvisna od obsega vaših poškodb. Do odškodnine ste sicer upravičeni tudi v primeru lažjih poškodb (npr. odrgnin, prask in podobno), ki navadno hitro izzvenijo in ne potrebujejo posebnega zdravljenja. Večje odškodnine pa se dodelijo v primerih, ko oseba utrpi obsežnejše poškodbe. Pri večjih poškodbah bo imelo pomembno vlogo samo zdravljenje in njegov potek. Ob navedenem pa poudarjamo, da je obisk zdravnika (urgence ali osebnega zdravnika) v vsakem primeru nujen.
Svetujemo vam, da čim prej po prometni nesreči obiščete zdravniško pomoč. Ta naj bo seveda primerna poškodbam, ki ste jih utrpeli. V kolikor gre za resnejše poškodbe (in vas niso oskrbeli že reševalci na kraju prometne nesreče), vam svetujemo, da obiščete urgenco. V kolikor gre za manjše poškodbe, bo verjetno zadostoval obisk pri osebnem zdravniku. V vsakem primeru vam svetujemo, da ravnate z veliko mero previdnosti. Pri prometni nesreči se namreč pogosto pojavijo poškodbe, ki niso vidne navzven. Zato vam svetujemo, da se že ob najmanjših težavah posvetujete z zdravnikom.
Da bo izid postopka za vas kar se da ugoden in pridobljena odškodnina za prometno nesrečo najvišja, vam v nadaljevanju posredujemo koristne nasvete, ki jih upoštevajte pri obisku zdravnika.
Vzemite si čas, da se pomirite, saj boste po prometni nesreči najverjetneje v šoku. Šele ko se adrenalin nekoliko umiri, boste morda zaznali bolečine, ki jih prej niste opazili. Pri prometnih nesrečah so pogoste poškodbe, ki jih v prvih trenutkih po nesreči niti ne zaznamo – npr. bolečine v vratu, rami ali kolenu (posledica trka). Zato je pomembno, sa se umirite in dobro opazujete svoje telo. Na ta način boste opazili, kaj se v vašem telesu dogaja, posledično pa boste lahko zdravniku podali bolj natančen opis vaših zdravstvenih težav.
Morda se vam bodo kljub navedenemu šele naslednji dan ali po nekaj dneh pojavile določene (dodatne) bolečine. Zato je pomembno, da svoje zdravstveno znanje opazujete in o vseh spremembah oz. novih simptomih nemudoma obvestite zdravnika.
Pri komunikaciji z zdravniki bodite jasni. Če se vam je neka težava pojavila kot posledica prometne nesreče, to jasno poudarite tudi pri zdravniku. Povejte mu, da teh težav prej niste imeli in da jih opažate šele od prometne nesreče dalje. To bo lahko kasneje koristno za uveljavljanje odškodnine.
Zdravniški izvidi so zelo pomemben dokaz v postopkih z odškodninami za prometno nesrečo, zato je pomembno, da zdravnik dobi celovito in natančno sliko o vašem zdravstvenem stanju.
Zdravniku natančno pojasnite kaj vse vas boli, tudi če bolečine niso izjemno hude, oz. se vam zdi, da “ni nič“. Zdravnik bo vse vaše bolečine povzel v izvidu, ki je pomemben za nadaljnji postopek z odškodnino. Iz tega razloga vam predlagamo, da namenite nekaj pozornosti temu, da je zdravnik pravilno in celovito povzel vaše zdravstvene težave. V kolikor izvid ni popoln, vam predlagamo, da zahtevate njegov popravek.
Največja napaka, ki jo lahko naredite, je da zdravniku ob prvem pregledu ne pojasnite vseh vaših težav. Morda se vam zdi, da vas nekaj čisto malo boli in da ni vredno omembe. To je napaka – zato vsekakor omenite vse morebitne bolečine oz. težave. Morda se vam tudi zdi, da kakšna težava ni povezana z nesrečo – npr. glavobol, ki ga pripisujete utrujenosti ali stresu. Ponovno opozarjamo, da je to napaka – zdravniku povejte za vse težave, četudi niste prepričani, ali so povezane s prometno nesrečo.
Druga napaka je, da ste površni in da ne preberete svojega izvida. Vsi vemo, v kakšnem tempu delajo zdravstveni delavci, zlasti na urgenci. Zato se lahko zgodi, da zdravnik v naglici kakšnega simptoma ne zapiše v izvid (ali pride napake pri prepisu, itd.). To ima lahko kasneje zelo negativne posledice za pridobitev odškodnine za prometno nesrečo, zato vam svetujemo, da vzamete odgovornost v svoje roke in ste zelo natančni pri pregledovanju izvidov. Če ste pod velikim stresom zaradi prometne nesreče vam predlagamo, da prosite bližnjo osebo da vas spremlja in vam pomaga poskrbeti za to, da bo vse potekalo tako kot mora.
V kolikor ste napako opazili šele kasneje, ko ste izvid prejeli po pošti, vam svetujemo, da se takoj obrnete na odvetnika, ki vam bo pomagal napisati uradno pritožbo na izvid.
Za uveljavitev visoke odškodnine pri prometni nesreči sledite navodilom svojega odvetnika, ki ima izkušnje na področju odškodnin za prometne nesreče. Odškodnina je seveda primarno odvisna od obsega škode, ki ste jo utrpeli, pomemben faktor pa klub temu lahko predstavlja ravnanje po sami nesreči.
Svetujemo vam torej, da se čim prej po prometni nesreči posvetujete z odvetnikom, ki vam bo dal pomembne usmeritve za pravilno ravnanje po prometni nesreči, prav tako vam bo pojasnil katera je potrebna dokumentacija, ki jo morate shraniti za kasnejši postopek, v izogib morebitnim nevšečnostim zaradi zavrženih dokazov.
Odškodnina za prometno nesrečo, ki jo boste dobili, je v veliki meri odvisna od tega, kako hude poškodbe so vam nastale. Kljub temu pa se odškodnina za prometno nesrečo lahko zelo razlikuje znotraj istih oz. podobnih kategorij poškodb. V Odvetniški pisarni Križanec si prizadevamo, da vam priskrbimo maksimalno odškodnino za prometno nesrečo. Prepričani smo, da je lahko s kvalitetno pravno pomočjo odškodnina bistveno višja.
V kolikor niste utrpeli resnih poškodb, pa ste po prometni nesreči kljub temu obiskali zdravnika, vam pripada odškodnina v višini najmanj 1.000,00 EUR.
V kolikor ste utrpeli katero izmed klasičnih (lažjih) telesnih poškodb, kot npr. udarnine, ureznine, zvini, nategi, pretres možganov, je odškodnina lahko že bistveno višja – vse od 1.500,00 pa do 15.000,00 EUR. V primeru kumulacije poškodb je številka lahko še višja.
V primeru zlomov kosti, ki niso komplicirani in ne nosijo trajnih posledic (npr. zaradi slabo zaraščene kosti), vam pripada okvirna odškodnina med 3.000,00 in 15.000,00 EUR. V primeru komplikacij pri zlomih se številka lahko poveča na preko 25.000,00 EUR.
V primeru hujših poškodb, zlasti kadar imajo le-te trajne posledice, je odškodnina za prometno nesrečo lahko še bistveno višja – odvisno od konkretnih okoliščin je odškodnina lahko visoka tudi do 100.000,00 EUR. V primeru trajne invalidnosti so odškodnine lahko še višje, saj se pri trajnih poškodbah v večji meri upošteva tudi duševne bolečine, izgubljeni dobiček, in podobno.
Zaradi prometne nesreče lahko kot oškodovanec utrpite različne materialne stroške. Poleg poškodovanega avtomobila, lahko v prometni nesreči izgubite oz. poškodujete kakšne druge vredne premičnine, za katere vam prav tako pripada odškodnina.
V okviru materialnih stroškov pa je potrebno upoštevati tudi vašo odsotnost od dela, v kolikor je to le-te prišlo zaradi vaše poškodbe (npr. ker ste na bolniški). Če določen čas niste mogli opravljati svojega dela, vam za to pripada odškodnina zaradi izgubljenega dobička.
V kolikor ste bili udeleženi v prometni nesreči in bi želeli pridobiti čim višjo odškodnino, vas vabimo, da nas pokličete in se z nami dogovorite za prvi posvet, ki je pri nas brezplačen. Naši odvetniki se bodo z veseljem pogovorili z vami o nastalem odškodninskem primeru.
Ker se zavedamo, da stranke pogosto težko v naprej financirajo poravnalni ali sodni postopek, smo fleksibilni pri dogovarjanju glede načina plačila. Stranki želimo priskrbeti čim višjo odškodnino, hkrati pa si prizadevamo za to, da naše (odvetniške) stroške prevalimo na povzročitelja škode, tako da bo stranki priborjena odškodnina dejansko tudi ostala in da je ne bo “zapravila“ za financiranje samega postopka.
Naša nagrada za vašo visoko odškodnino je minimalna.
POTREBUJETE POMOČ NA PODROČJU ODŠKODNIN ZA PROMETNE NESREČE?
Odvetniška pisarna Križanec je pisarna z več kot 50-letno tradicijo. To pomeni, da smo v praksi videli že marsikaj in da so naše izkušnje na področju odškodnin izjemno bogate. Svojim strankam zagotavljamo vrhunski nivo pravnih storitev, hitro odzivnost, pošten odnos, prijaznost in vsestransko pomoč.
Našim strankam priborimo visoke odškodnine, saj se za vsak primer maksimalno potrudimo. Ob pripravi odškodninskega zahtevka višino zahtevane odškodnine vedno podpremo z obsežno sodno prakso, ki kaže na to, da je odškodninski zahtevek v tej višini upravičen. Posledično je poravnalna ponudba zavarovalnice težko bistveno nižja – saj damo zavarovalnici takoj vedeti, kako bo odločilo sodišče v primeru tožbe.
V praksi so naši pristopi zelo uspešni, stranke pa zelo zadovoljne s pridobljeno odškodnino.
Kot je bilo opisano že zgoraj, je odškodnina za prometno nesrečo odvisna od veliko različnih faktorjev, zlasti seveda od obsega nastale škode. Odškodnine se raztezajo vse od slabih 1.000 EUR pa do več sto tisoč evrov. Natančnejšo oceno možne odškodnine vam bomo lahko podali ob prvem posvetu, ko nam boste natančno opisali nezgodo in obseg nastale škode.
Zastopamo stališče, da je potrebno odškodninski zahtevek vložiti hitro, brez nepotrebnega odlašanja. Naše postopanje je izjemno ažurno – ko nam dostavite vso potrebno dokumentacijo, imamo lahko odškodninski zahtevek pripravljen v 1-2 dneh.
Odškodninski zahtevek zastara v subjektivnem roku 3 let (šteto od dneva zaključka zdravljenja) oz. v objektivnem roku 5 let, ki se šteje od dneva nesreče dalje. Zastaralni rok poteče hitreje, kot si morda mislite, zato nikar ne odlašajte in odvetnika kontaktirajte čim prej!
Kot povzročitelj prometne nesreče lahko uveljavljate odškodnino za prometno nesrečo v primeru, da imate sklenjeno AO plus zavarovanje. AO plus zavarovanje krije telesne in duševne poškodbe voznika, povzročitelja prometne nesreče.
Za pripravo kakovostnega odškodninskega zahtevka bomo iz vaše strani potrebovali naslednje informacije in dokumentacijo:
Evropskega prometnega poročila ni potrebno izpolniti v prav vseh primerih prometne nesreče, je pa to v vsakem primeru (tudi ko to ni nujno), priporočljivo. Evropskega poročila ni potrebno izpolniti, če je v nesreči nastala zgolj neznatna materialna škoda (brez telesnih poškodb), udeleženci pa niso v sporu glede krivde za prometno nesrečo. V ostalih primerih je evropsko poročilo nujno.
Svetujemo va, da v vseh primerih prometne nesreče izpolnite evropsko poročilo, saj gre za pomemben dokaz o tem, da je prišlo do prometne nesreče.
Posledice prometnih nesreč so lahko zelo blage oz. neznatne (v tem primeru ste imeli srečo), lahko pa so tudi zelo hude. Posledice lahko nastanejo tako na premoženju (avtomobilih, okoliških stavbah, ograjah in podobno), kot tudi na ljudeh. Poškodbe lahko nastanejo udeležencem v prometu, kot tudi drugim ljudem (mimoidočim).
Odgovor je seveda! Bo pa v tem primeru postopek nekoliko bolj zakompliciran, zato ga nikar ne rešujte sami. V primeru pobega storilca iz kraja nesreče vam bo odškodnina za prometno nesrečo priznana iz strani Slovenskega zavarovalnega združenja.
V primeru pobega povzročitelja iz kraja nezgode vam svetujemo, da nemudoma pokličete policijo in si zabeležite kar koli ste si zapomnili o povzročitelju oz. njegovem vozilu (barva, znamka, morda prve črke registrske številke). Vsaka informacija bo koristna!
Za tem pa čim prej kontaktirajte odvetnika za odškodnine, ki vam bo svetoval glede nadaljnjega postopanja.
Avtomobilska odgovornost (AO) je po zakonu obvezno zavarovanje, ki ga mora imeti vsako registrirano vozilo. Zavarovanje avtomobilske odgovornosti je zelo pomembno za odškodnino za prometno nesrečo. Zavarovanje avtomobilske odgovornosti namreč pomeni, da boste kot oškodovanec prejeli odškodnino za prometno nesrečo neposredno od zavarovalnice, ne pa od povzročitelja škode.
To je za oškodovanca ugodno, saj pomeni, da ne rabi skrbeti glede plačilne sposobnosti povzročitelja škode (npr. kaj če škodo povzroči oseba v stečaju ali oseba ki je povsem brez denarja). Za te stvari vam ni potrebno skrbeti, saj boste odškodnino za prometno nesrečo prejeli neposredno od povzročiteljeve zavarovalnice (torej od zavarovalnice, pri kateri ima povzročitelj sklenjeno zavarovanje avtomobilske odgovornosti).
V prvi vrsti poudarjamo, da imate kot oškodovanec prometne nesreče pravico do odškodnine. Višina odškodnine je seveda odvisna od več različnih faktorjev, med katerimi je po naši oceni tudi učinkovito in profesionalno odvetniško zastopanje. V kolikor vas bo v odškodninskem postopku zastopal izkušen odvetnik, sami ne potrebujete nikakršnega posebnega znanja in izkušenj – pomembno je le, da se na odvetnika obrnete dovolj hitro in da sledite njegovim nasvetom.
V kolikor ste udeleženi v nesreči, v kateri je je umrla oseba, je treba čim hitreje urgirati. V najkrajšem možnem času pokličite policijo in reševalno službo, seveda pa ne pozabite na lastno varnost in na varnost drugih.
V primeru smrti osebe, pripada odškodnina za prometno nesrečo bližnjim družinskim članom preminulega. To so zakonec (tudi zunajzakonski partner), otroci in starši, v posebnih primerih pa tudi bratje in sestre.
Prepričani smo, da bo odškodnina za prometno nesrečo bistveno višja, če bo v postopek vpleten odvetnik, ki ima izkušnje na področju odškodninskega prava. Odvetnik ima namreč znanje in izkušnje, s pomočjo katerih bo pripadajočo odškodnino za prometno nesrečo potisnil na maksimum.
Ne. Avtomobilsko zavarovanje je zavarovanje vozila. Poznamo tako obvezno (AO zavarovanje) kot neobvezno zavarovanje (zavarovanje voznika). Po drugi strani se nezgodno zavarovanje nanaša na osebo – oseba se z nezgodnim zavarovanjem zavaruje za primer nezgode. Kritja so glede na police zelo različna – izplačajo se zavarovancu, pod pogoji iz police pa lahko tudi njegovim družinskim članom (če oseba v nesreči npr. umre).